Primary Indvidual 50cm

 

 

Meadows Equestrian Centre 

 

 

Optimum Time: 

 

TRI Equestrian Interschools 

 

 

 

 

50cms Individual 

5th October 2019   
Place  Name R1 Score R2 Score Total Score 
1 ·         11 Issac McCarthy- Blaneys Boy School Name: Downshire PS 0 0 0
2 ·         19 Elen Irwin- Kung Fu Panda School Name: Donaghey PS 0 0 0
3 ·         21 Aoife Mallon- Starry School Name: Sacred Heart Primary School, Rock 0 0 0
4 ·         13 Ellie Murphy- Coolaney Breeze School Name: Meadow Bridge Primary School 0 0 0
5 ·         6 Jennifer Thursfield- Scarlett’s Harry School Name: Stranmillis Primary 0 0 0
6 1 Keeva McElhennon- She has got the lot School Name: Stewartstown Primary School 0 0 0
7 ·         18 harriet ohagan- naughty School Name: st jarlaths Blackwatertown 0 0 0
8 ·         2 Lucas Young- AubreyQuest School Name: St Josephs PS 0 0 0
9 ·         26 Pippa Moore- Seapatrick Make A Move School Name: Moira PS 0 0 0
10 ·         7 Ella Calvert- Amesbury Party Boy School Name: Bronte Primary School 0 0 0
11 ·         12 Annabelle Betts- Mac School Name: Tandragee ps 0 0 0
12 ·         14 Serena Brown- Rathdrum Boy School Name: Ballydown Primary school 0 0 0
13 ·         25 Issac McCarthy- Jasper School Name: Downshire PS 0 0 0
14 ·         5 Zara McConnell- Rialsa Riverdance School Name: Friends Prep 0 0 0
15 ·         24 RACHEL BOOTH- MAXWELLTOWN MOONMYTHE School Name: STRATHEARN PREP 0 0 0
16 ·         10 Katie Niblock- Millie School Name: Kilkeel Primary 0 0 0
17 ·         15 Ava Phillips-Martin- Taras Lady School Name: Stranmillis Primary School 0 0 0
18 ·         8 Abbie knox- Spirit School Name: Kings park primary school 0 0 0
19 ·         4 Cayleigh Erwin- Ballyhill boy School Name: Loanends primary school 0 0 0
20 ·         17 Katie Forbes- Abbey School Name: Cedar Integrated Primary School 0 0 0
21 ·         22 Katie McCartney- Speerstown Smartie School Name: Tildarg Primary School 4 0 4
22 ·         3 Laura Stanfield- Starlight School Name: Stranmilus PS 4 0 4
23 ·         9 cliodhna mcevoy- coco School Name: st. francis primary school ELIM 12 ELIM
  ·         16 Sophie Burns- Magical merlin School Name: Holy Family PS      
  ·         20 Cayleigh Erwin- Ballyhill Boy School Name: Loanends Primary School      
  ·         23 Harriet O Hagan- He so Naughty School Name: St Jarlath’s PS Blackwatertown      

 

Primary Individual 60cm

 

MEADOWS EQUESTRIAN CENTRE 

 

 

 

 

 

 

TRI EQUESTRIAN INTERSCHOOLS 

 

 

 

 

 

 

CLASS: 60CMS PRIMARY INDIVIDUALS 

         
Place  Name R1 Score R2 Score Total Score Time  Opt Time 
1 o    5 Cayleigh Errwin- Henry School Name: Lownsend PS 0 0 0 50.23 0.23
2 o    21 Sarah McKenzie- Taz School Name: Bush PS 0 0 0 50.47 0.47
3 o    20 Abbie Harkness- Little Miss Trouble School Name: Orritor Primary School 0 0 0 50.53 0.53
4 o    19 Annabelle Betts- Mac School Name: Tandragee ps 0 0 0 49.41 0.59
5 o    6 Abi Gardner- Buster School Name: Holywood Primary School 0 0 0 48.7 1.3
6 o    4 Zara McConnell- Rialsa Riverdance School Name: Friends Prep 0 0 0 51.47 1.47
7 12A- Tilly Tumilty- Bambi- Bridge PS 0 0 0 48.51 1.49
8 o    3 Keeva McElhennon- Heather Molly School Name: Stewartstown Primary School 0 0 0 51.56 1.56
9 o    15 Julia Mulligan- Bronheulog Ruby School Name: Enniskillen Integrated Primary 0 0 0 51.82 1.82
10 o    31 Lily Murphy- Toby School Name: Meadow Bridge Primary School 0 0 0 52.02 2.02
11 o    24 Pippa Moore- Seapatrick Make A Move School Name: Moira PS 0 0 0 47.89 2.11
12 o    23 Ellie Bingham- Dat’ll Do School Name: Loanends Primary 0 0 0 47.79 2.21
13 o    17 Issac McCarthy- Blaneys Boy School Name: Downshire PS 0 0 0 52.75 2.75
14 o    14 Jocelyn Hutchinson- Flight if earls School Name: Bessbrook primary 0 0 0 47.01 2.99
15 o    27 Aoife Mallon- Starry School Name: Sacred Heart Primary School, Rock 0 0 0 53.81 3.81
16 o    11 Sophia Madeley- Alfie School Name: Ballydown 0 0 0 45.34 4.66
17 o    29 Harriet O Hagan- He So Naughty School Name: St Jarlaths PS Blackwatertown 0 0 0 44.84 5.16
18 o    28 Una McClelland- Polo School Name: C.B.S Armagh 0 0 0 44.79 5.21
19 o    26 Serena Brown- Rathdrum Boy School Name: Ballydown Primary School 0 0 0 55.59 5.59
20 o    8 Lucy Orr- Romeo II School Name: Howard Primary School 0 0 0 43.63 6.37
21 o    12 Annie Morrow- Harry School Name: Thompson Primary School 0 0 0 57.2 7.2
22 Julianna Nelson- Casper- Ballydown PS  0 0 0 57.39 7.39
23 o    25 Keeva McElhennon- She has got the lot School Name: Stewartstown Primary School 0 0 0 57.98 7.98
24 o    18 Annabelle Clarke- Dinky Diamond School Name: Markethill PS 4 0 4 48.75 1.25
25 o    2 Daniel Pearson- Dandy School Name: Campbell College Jnr School 0 4 4 55.13 5.13
26 o    1 Katie Niblock- Millie School Name: Kilkeel Primary 4 0 4 41.56 8.44
27 o    7 Brooke Rafferty- Pennway passico School Name: Cbs Armagh 4 0 4 59.23 9.23
28 o    16 Molly McGurgan- Sparkles School Name: St Patrick’s P.S Armagh 4 0 4 38.92 11.08
29 o    30 RACHEL BOOTH- PEGGY School Name: STRATHEARN PREP 4 0 4 64.82 14.82
30 o    9 Zara Calvert- Linisky Lady School Name: Bronte Primary School EF   E    
  o    13 Fergus Lowry- Loneash Daisy School Name: Drumadonnell PS WITHDRAWN         

 

Primary Team 70cm

 

  1 School Name: Tandragee ps, Fairhill ps, Bleary ps, Orchard County ps   
1ST  Team Name: Random Rebels R1 R2 Time  TEAM SCORE 
TEAM  ·         Charlotte Betts- Percy 0 # 4 # 36.87 Faults 0
  ·         Lucas Bradley- Flynn 0 0 33.84 Time 83.81
  ·         Kitty Cullen- GMaha 0 0 25.39    
  ·         Alfie Walker- Lenny 0 0 24.58    
    0 0      
             
  §  2 School Name: Mixed           
2ND Team Name: The Jumping Joey’s R1 R2 Time  TEAM SCORE 
TEAM  ·         Sarah Gilchrist- Molly 0 #0 #39.01 Faults 0
  ·         Mya McMullan- Kilmood Lily 0 0 30.17 Time 85.16
  ·         Ellen Macnabb- Buddytwoshoes #4 0 29.09    
  ·         Oliver Kinnear- Millcroft Gilgamesh 0 0 25.9    
    0 0      
3RD §  3 School Name:  Medaows Bridge/ Kings/          
TEAM  Team Name: Iveagh Little Mix  R1 R2 Time  TEAM SCORE 
  ·         Lily Murphy- Collaney Breeze 0 0 37.7 Faults 0
TACK &  ·         Jack Cowen- Honey Bee 0 0 26.85 Time 88.78
TURNOUT  ·         Tilley Tumilty- L J Sparky 0 0 24.23    
WINNER  ·         Kitty Cullen- Newtown Black Guy 0 E-WC      
             
    4 8      
4TH  §  5 School Name: Ballydown P.S           
TEAM  Team Name: Ballydown R1 R2 Time  TEAM SCORE 
  ·         Lexi Kerr- Pepsi Mac 0 0 27.89 Faults 0
  ·         Alanah Eadie- Knocklishen Willow 0 EF   Time 117.59
  ·         Sophia Madeley- Alfie 0 0 35.93    
  ·         Juliana Nelson- Casper 0 0 53.77    
    0 0      
5TH  4 School Name: Thompson Primary School, Ballyrobert       
TEAM  Team Name: Team Thompson R1 R2 Time  TEAM SCORE 
  ·         Amelia Bannon- Judy 0 4 52.44 Faults 12
  ·         Annie Morrow- Harry 0 0 46.02 Time 135.34
  ·         Jack Morrow- Rocket Lady 4 4 36.88    
  ·         Holly Ross- Ech Ferin  #12 E-WC      
             

 

Primary Individual 70cm

  Name R1 Score R2 Score Total Score  Time 
1 §  23 Julia Mulligan- Bronheulog Ruby School Name: Enniskillen Integrated Primary 0 0 0 22.37
2 §  24 Charlotte Betts- Percy School Name: Tandragee ps 0 0 0 23.04
3 §  13 Tilley Tumilty- LJ Sparky School Name: Bridge PS 0 0 0 23.7
4 §  2 Alfie Walker- Lenny School Name: Orchard County ps 0 0 0 23.86
5 §  17 Kitty Cullen- Newtown Balck Guy School Name: Bleary PS 0 0 0 24.87
6 §  36 Tilley Tumilty- Bambi School Name: Bridge Primary School 0 0 0 25.21
7 §  32 SOPHIA BINGHAM- Dat’ll Do School Name: Loanends Primary 0 0 0 25.49
8 §  3 Ellen McNabb- Buddy Two Shoes School Name: St Patricks PS 0 0 0 27.46
9 §  20 Mya McMullan- Kilmood Lilly School Name: Bunscoil Mhuire agus Phádraig 0 0 0 28.03
10 §  35 Una McClelland- Polo School Name: CBS Armagh 0 0 0 29.58
11 §  10 Lucas Bradley- Flynn Rider School Name: Fairhill Primary school 0 0 0 30.07
12 §  15 Lucy Orr- Romeo II School Name: Howard Primary School 0 0 0 31.58
13 §  8 Keeva McElhennon- Heather Molly School Name: Stewartstown Primary School 0 0 0 31.81
14 §  34 Molly McGurgan- Sparkles School Name: St Patrick’s P.S Armagh 0 0 0 32.24
15 §  30 Jessica Lee- Beechmount Breeze School Name: Royal School Armagh 0 0 0 32.31
16 Holly Ross- Ech Ferin – Thompson Primary  0 0 0 33.72
17 §  29 Amelia Bannon- Judy School Name: The Thompson Primary School 0 0 0 35.92
18 §  21 Sarah Gilchrist- Molly School Name: Holy Family Primary School, Teconnaught 0 0 0 40.43
19 §  11 Ellie-May Rogers- Mary-Alice School Name: St Ronans College HS 0 0 0 46.62
20 §  9 Maria Pearson- Jumpingdale Lucy School Name: Mullavilly 0 0 0 48.22
21 §  4 Kitty Cullen- G Maha School Name: Bleary PS 4 0 4 24.05
22 §  5 Nicole Peoples- Forest Flash School Name: Whitehead p s 4 0 4 29.15
23 §  31 Emma Stewart- Beezies Minty School Name: Drumadonnell Primary School 4 0 4 32.48
24 §  25 Annabelle Clarke- Dinky Diamond School Name: Markethill PS 0 4 4 33.71
25 §  14 Brooke Rafferty- Pennway passico School Name: Cbs Armagh 4 0 4 38.84
26 §  18 Sophia Madeley- Alfie School Name: Ballydown P S 0 4 4 40.45
27 §  16 Sarah McKenzie- Taz School Name: Bush PS 4 0 4 43.83
28 §  1 Jack Cowan- Honey Bee School Name: King’s Park P.S. 4 4 8 26.38
29 §  7 Ellie rose Martin- Corrawallendawn School Name: Scarva primary 8 0 8 39.85
30 §  6 Jessica Rogers- Commander in cheif School Name: St Mary’s Derrymore EF   ELIM  
30 §  12 Abi Gardner- Buster School Name: Holywood Primay School EF   ELIM  
30 §  19 Jack Morrow- Rocket Lady School Name: Thompson Primary School 0 E ELIM  
30 §  26 Abbie Harkness- Little Miss Trouble School Name: Orritor Primary School EF   ELIM  

 

Novice Individual 85cm

  Meadows Equestrian Centre         
  TRI Equestrian Interschools         
  85CMS Individual         
Place  Name R1 Score R2 Score Total Score  Time 
1 ·         57 Ruby Proctor- Fiesty Breeze School Name: Killicomaine junior high school 0 0 0 23.91
2 ·         61 Lucie Mcilhatton- Socks School Name: St Patrick’s Academy Dungannon 0 0 0 24.39
3 ·         27 Peter Morton- Princess School Name: Royal School Armagh 0 0 0 24.46
4 ·         33 Taylor Mcknight- asterix School Name: Rathfriland High School 0 0 0 25.61
5 ·         32 Thomas Patton- Tell Me a Fable School Name: Larne Grammar School 0 0 0 26.38
6 ·         59 Taylor Mcknight- Sparkling Delta Dawn School Name: Rathfriland High School 0 0 0 27.17
7 ·         55 Chloe Gillespie- Rusty Monty School Name: Ballymena Academy 0 0 0 27.33
8 ·         63 Kym Moore- Leo School Name: Cookstown High School 0 0 0 27.44
9 ·         53 Kym Moore- Gypsy School Name: Cookstown High School 0 0 0 28.03
10 ·         16 Elie McCann- Lislaird Nancy School Name: Intergrated Dungannon 0 0 0 28.29
11 ·         30 Molly McGinn- Lislaird Giggle School Name: St Marks High School 0 0 0 29.58
12 ·         38 Kym Moore- Nym School Name: Cookstown High School 0 0 0 29.77
13 ·         56 Yasmine Gillespie- Casper School Name: Cullybackey College 0 0 0 30.33
14 ·         13 Lucy Morton- Molly School Name: Portadown College 0 0 0 30.88
15 ·         26 Eimear Lavery- Belal (Bel Al) School Name: St Ronans 0 0 0 31.54
16 ·         3 Megan Nelson- Murphy School Name: Ballynahinch High School 0 0 0 31.99
17 ·         52 Eabha Mallon- Fragile Dreams School Name: St Patrick’s Academy Dungannon 0 0 0 32.02
18 ·         37 Damon McCann- Reggie School Name: Lismore Comprehensive School 0 0 0 32.79
19 ·         20 Lee Bloomfield- Lonely ER School Name: St Marks High School 0 0 0 32.81
20 ·         7 Mary McAleer- Highland Ruth School Name: St Josephs Grammar Dungannon 0 0 0 33.22
21 ·         62 Elizabeth McAreavy- Shadow School Name: Our Lady’s Grammar School, Newry 0 0 0 34.24
22 ·         47 Stephanie Fox- Marshallstown Summer School Name: Blessed Trinity College 0 0 0 34.39
23 ·         58 Ben Cousins- Broushane Boy School Name: Saintfield High School 0 0 0 37.63
24 ·         68 Caoimhe Crozier- Hope School Name: The Wallace High School 0 0 0 38.22
25 28B- Hayden McCormick- Mini Magic  0 0 0 38.37
26 ·         14 Beth Wishard- Annagher Bluebell School Name: Markethill High School 0 0 0 41.52
27 ·         10 Emily Sempey- Comet School Name: Ballyclare High School 0 0 0 43.56
28 ·         8 Alex Patterson- Truffles  School Name: Foyle College 0 0 0 43.91
29 ·         9 Becky McBride- Star School Name: Ballyclare High School 0 0 0 45.07
30 ·         66 Emer Magee- OOS Spirit School Name: St Catherine’s College, Armagh 0 0 0 50.96
31 ·         39 Julia Mulligan- Bronheulog Ruby School Name: Enniskillen Integrated Primary 0 4 4 27.11
32 ·         48 SOPHIA BINGHAM- All being well School Name: Loanends Primary 0 4 4 27.19
33 ·         67 Abbie McMillen- Bonnie School Name: The Wallace High School 0 4 4 27.2
34 ·         74 Kym Moore- Rosie School Name: Cookstown High School 0 4 4 29.1
35 ·         46 Sophie Morrow- Silver Boy School Name: Bloomfield Collegiate 4 0 4 31.6
36 ·         17 Sarah Cowan- Poppy School Name: Lurgan College 0 4 4 31.81
37 ·         12 Alistair Sands- Hillside Alfie School Name: Banbridge Academy 4 0 4 33.84
38 ·         42 Hannah Patterson- Midnight Magic School Name: Saintfield High School 0 4 4 35.46
39 ·         29 Alex Patterson- Bennys Idea School Name: Foyle College 0 4 4 35.88
40 ·         28 Millie mulvenna- Zulu School Name: Tandragee junior high school 0 4 4 36.6
41 ·         44 Ruby Kinkaid- Lismahon Houdini School Name: St Malachys HS Castlewellan 0 4 4 37.92
42 ·         41 Toby Davison- Ivyholmes western prince School Name: Larne high 4 0 4 37.93
43 ·         1 Rosey Herron- Solitaire Rusty Brown School Name: Rathfrisland High School 4 0 4 39.27
44 ·         71 Maddie Haldane- Mr murphy School Name: Sullivan Upper 0 4 4 39.66
45 LE- Lauren Herman- Rocketman (Foyle College) 4 0 4 40.26
46 ·         50 Rachel fletcher- Bronelli winston School Name: St malachys high school castlewellan 0 4 4 40.47
47 ·         45 Cassie Huddleston- Bean School Name: Regent House 0 4 4 41.74
48 28A- Jennifer Gilchrist- Sparkling Miss Ellie  4 0 4 42.93
49 ·         24 Dana coulter- April dancer School Name: Craigavon senior high 0 8 8 36.72
50 ·         4 Elie McCann- Aldo School Name: Intergrated Dungannon 8 0 8 37.52
51 ·         31 Catherine Cowan- Miss Millie School Name: Lurgan Junior High School 8 0 8 38.46
52 ·         35 Lucy Morton- Charlie School Name: Portadown College 0 8 8 39.12
53 ·         21 Nicole Peoples- The Ranger School Name: Whitehead p s 8 0 8 39.49
54 ·         5 Kym Moore- Misty School Name: Cookstown High School 8 0 8 46.53
55 ·         2 Megan Cooney- Oliver School Name: St Ronans College, Lurgan 8 0 8 46.8
56 ·         69 Ben Foster- Bannfield Boy School Name: Carrickfergus Grammar School 8 4 12 38.01
57 ·         49 Katie Smyth- Lily School Name: Craigavon senior high 4 8 12 40.13
58 ·         23 Molly OConnor- Rossfad Runaway School Name: St Macartans PS 0 12 12 43.81
59 ·         15 Emma McGrath- Crackers School Name: Banbridge High School 8 8 16 55.13
60 ·         18 Grace McNee- Westway Summer Surprise School Name: Foyle College EF   ELIM  
60 ·         19 JOSH MCKEOWN- coco School Name: SAINTFIELD EF   ELIM  
60 ·         60 Harry McMillen- Case School Name: The Wallace High School E3R   ELIM  
60 ·         65 Megan Carville- Lislard Joni School Name: Victoria College Belfast 4 EF ELIM  

 

Open Team 1m

OPEN TEAM RESULT 

5TH OCTOBER 2019 

 

1st- Team Name: dromore spices 0/0 77.07
2nd-  Team Name: Down High Flyers 0/0 78.94
3rd-  School Name: Ballymena Academy 0/0 81.49
4th- Team Name: Royal School Armagh 0/0 85.98
5th-  Team Name: Belfast Royal Academy 0/0 101. 68
6th- Team Name: Wallace High OPEN 4/80.04
7th-  Team Name: Down High Hawks 4/ 83.04
8th-  Team Name: Down High Eagles 4/ 91.60
9th- Team Name: Down High Falcons 4/102.04
10th-  Team Name: Our Lady’s Grammar School 4/107.86
11th- Team Name: ERGS Open Team 8/ 83.09
12th- School Name: Wallace High School M & M’s 8/82.24
13th-  Team Name: Methody Colege Belfast 8/ 87.04
14th- Team Name: Campbell Open A Team 8/90.25
15th-  Team Name: Friends School 12/ 102.55
16th=- Team Name: ballyclare high school- ELIM
16th=- Team Name: Strathearn School Belfast- ELIM

 

Novice Team 85cm

1st- Team Name: Larne Grammar Coey 0/ 77.17
2nd – Banbridge Academy Waddell 0/ 84.31
3rd- Team Name: dromore flyers 0/88.54
4th-  Team Name: Campbell Novice B Team 0/ 91.72
5th-  Team Name: Carrickfergus Grammar 0/ 94.38
6th- Team Name: Ballyclare Secondary School 0/ 96.28
7th-  Team Name: Wallace High Novice 0/ 97.88
8th-  Team Name: Our Lady’s Secondary School 0/101.54
9th- Team Name: Assumption Grammar 0/ 108.13
10th-  Team Name: Down High School 0/109.80
11th-  Team Name: Strathearn 0/116.20
12th-  Team Name: Mixed 4/74.78
13th- Team Name: The Derg Girls’ 4/ 82.69
14th- Team Name: Rathfriland High School 4/86.50
15th-  Team Name- Down High Green 0/ 91.21
16th-  Team Name: Fort Hill Integrated College 0/ 98.74
17th-  Team Name: Campbell Novice A Team 4/ 102.74
18th-  Team Name: Banbridge Academy McWilliams 8/ 95.82
19th- Team Name: St Josephs Grammar Dungannon 8/105.55
20th- Team Name: ERGS Novice Team 12/ 100.97
21st-  Team Name: dromore rebels 16/ 105.22
22nd- Team Name: Foyle College 12/ 110.07
23rd-  Team Name: Ballyclare High & NRC 20/ 108.70

 

Premier Individual 1.10m

Premier 1.10m Individual Results 

Saturday 5th October 2019 

1st  Kathryn Morton- Ice Man (Royal School Armagh)
2nd  Lucy Morton- Tynan Bo Bo Bear (Portadown College)
3rd  Emily Steele- Deluca Reape (Down High School)
4th  Connie Crothers- Rocky (Wallace High School)
5th  Olivia Quinn- Amiro Hemm 
6th  Natalie Sommerville- ISHD Convoy (ERGS)

 

Primary Individual (max 70cm)

No Results

Novice Team (max 85cm)

No Results

Novice Individual (max 85cm)

No Results

Open Team (max 1m)

No Results

Open Individual (max 1m)

No Results

Premiere Individual (max 1.10m)

No Results

Open Individual 1m

No Results