Please note:

On arrival, you should make your dressage declarations together with entries for show jumping and cross country in the Judges’ Box at Arena 1 (Dressage Arena)

If you are Showjumping, please put your name down with the starter at the pocket of Arena 2 and likewise for Cross Country at the pocket of Arena 3.  All classes will be run in blackboard order.

 

Dressage – Main Arena

There will be 3 dressage arenas.

Arena 1 – Intro ‘A’ & Intro ‘B’

Arena 2 – Pre Novice

Arena 3 – Novice & Intermediate

No whips or neck straps are allowed in the dressage phase.

Plaiting is not necessary but proper dress should be worn.

Please note that a lunging pen is available.

 

Showjumping (Arena 2)

There will be 2 courses in the showjumping arena. These will start with 70cms and 1m, which will run simultaneously. The 70cms class (RED numbers) will be raised to 80cms and subsequently to 90cms. The 1m class (BLUE numbers), which is likely to have the largest number of entries, will be raised to 1.10m and 1.20m.

 

Cross Country (Arena 3)

There will be 3 courses in the Arena – 80cms  (blue flags), 90cms (Orange flags)  & 1m (red flags)

Please put your name down with the starter and state which course you plan to jump.

All competitors MUST wear a body protector manufactured to the minimum standard of BETA 2009 (purple label)

 

Hat Tagging

Hat tagging will take place in the Judges’ Box at Arena 1 for those who wish to avail of this service. Please note that if you had your hat tagged last year, the tagging is still valid for 2020.

 

We are deeply indebted to

 Judy Maxwell of BAILEYS HORSE FEEDS

 For her continued sponsorship of the Flexi Eventing.

ARENA 1

Intro ‘A’

Test: BE91 (2009)

JUDGE: Vanda Stewart

No

Time

Rider

Horse

1

9.00

Susan Cummiskey

Holly

2

9.06

Caroline Chambers

Polo

3

9.12

Fiona Lowry

Cluainin John Joe

4

9.18

Anne MacOscar

Russell

5

9.24

Anne Killen

Alf

6

9.30

Beth Hayes

Largymore Lass

7

9.36

Reese Hogg

Lily

8

9.42

Vicki Henry-Potter

Lily

9

9.48

Emma Irwin

Cahernacole Boy

10

9.54

Anya Teuton

Lisnia Star

 

10.00

BREAK

 

11

10.06

Alex Greer

Phoenix Spark

12

10.12

Caitlin McFarland

Ballyrainey Jack

14

10.18

Ruby Kinkaid

Lismahon Houdini

15

10.24

Amy Steele

Big Adventure

16

10.30

Jerry Mcclenaghan

Dargo

17

10.36

Nikki Cullen

Danske Coevers Lass

18

10.42

Emma McKenna

Millraces Diamond

19

10.48

Janice Ireland

Technicolour Dream

20

10.54

Margaret Creighton

La-Di-Da

21

11.00

Shane McKeever

KHS Impact

 

11.06

BREAK

 

22

11.12

Sharon McKeever

Cosmic Rolo

23

11.18

Lucy Donnan

Hollywood Pippin

24

11.24

Lauren McGlennon

Mossy

25

11.30

Suzanne MccLean

Simba

26

11.36

Nicky Nesbitt

Carrickview Saratoga

ARENA 1

Intro ‘B’

Test BE91 (2009)

JUDGE: Vanda Stewart

27

11.42

28

11.48

Gareth Mcclean

Scooby

29

11.54

Kaiti McCann

Ronaldo

30

12.00

Lauren Smith

Rockmount Lily

31

12.06

Lauren Brooker

Barnfield Indian Sky

 

12.12

BREAK

 

32

12.18

Zoe Daniel

Hugo

33

12.24

Jon Champion

Orbi

34

12.30

Holly Mcclenaghan

Colin

35

12.36

Kirstin Thom

Slemish Rio Grande

36

12.42

Lauren McGlennon

Pixie

37

12.48

Felicity Johnston

Black Arrow

38

12.54

Nicky Corr

Armpit

39

13.00

Rebecca Fletcher

Sir Barnabus

40

13.06

Anneka Knox

Patch Mills Sportsman

41

13.12

Heather Fulton

Molton Crown

42

13.18

Amy Harvey

Indian Robe

13.24

BREAK

43

13.30

Ava Stubbs

Tosca

44

13.36

Lyndsay Barrett

Tidy

45

13.42

Amy Tubman

Ellie

46

13.48

Stephanie Fox

Marshallstown Summer

47

13.54

Kirsty Bates

CHE Banoffee French

48

14.00

Ami McNeice

Fiddencoyle Pip

49

14.06

Mya McCullough

Beechill Sue

50

14.12

Ebba Mowat

Robinson Crusoe

51

14.18

Phoebe Beaumont

Roundthorn Claddagh

52

14.24

Erin Mathieson

Freddie

53

14.30

Tara Dixon

Tequila

54

14.36

Caitie Slater

Tango

55

14.42

Grace Kehoe

Fifty Shades of Grey

56

14.48

Rachel Taylor

The Great Pretender

 

ARENA 2

Pre Novice: Test BE101 (2009)

Judge: Lucinda Webb-Graham

No

Time

Rider

Horse

60

9.00

61

9.06

Kate Latimer

Ardnaglass Chocco

62

9.12

Helen Sinton

Blossom

63

9.18

Claire Sinton

Rambo

64

9.24

Michael McGaffin

Echo

65

9.30

Fiona Fitzgibbon

Don Romeo

66

9.36

Jessica Nelson

Young Taipan

67

9.42

Troy Watson

Rory’s Glen Angie

68

9.48

Lauren Carville

Rosie

69

9.54

Maebh McIlduff

Dalsown Dun & Dusted

 

10.00

BREAK

 

70

10.06

Ellen M’Donald

Tooreen Boy

71

10.12

Katie Watson

Lissyegan Bay News

72

10.18

Elizabeth Smith

Rocky

73

10.24

Sue Stevenson

Skippy

74

10.30

Ralph Robinson

Powder Day

75

10.36

Jessica McConnell

Bella Voce

76

10.42

Mary McAleer

Highland Ruth

77

10.48

Ben Stevenson

Tiny

78

10.54

Chloe Harrison

Paradise Cavalier

79

11.00

Alex Houston

Indy

80

11.06

Helen Cunningham

Gabby

11.12

BREAK

81

11.18

Nichola Wray

Lady Grey

82

11.24

Aoife Dunlop

Balloo Hollow

83

11.30

Grainne Moore

Hugo

84

11.36

Margaret Creighton

La-Di-Da

85

11.42

Holly Donnan

Killoughter Nuggett

86

11.48

Lucca Stubington

Xenophon

87

11.54

Claire Liddle

Molly

88

12.00

Helen Cunningham

Lady

89

12.06

Suzanne McClean

Simba

90

12.12

Jennifer McCann

Oakhill Charm

12.18

BREAK

91

12.24

Gemma Goodrich

Halley’s Hero

92

12.30

Alex O’Hare

Millbrae Abbie

93

12.36

Nicola Martin

Butter

94

12.42

Sarah Sproule

Ballyneety Rainbow

95

12.48

Florence Campbell

Ben

96

12.54

Hannah Blakely

Silver Button

97

13.00

Emma Ewing

Murph

98

13.06

Felicity McConnell

Finding Nemo

99

13.12

Bethany Smith

Dun Surprise

 

ARENA 3

Novice: Test BE110 (2012) & Intermediate: BE115 (2011)

JUDGE: David Lee

No

Time

Test

Rider

Horse

105

10.00

110

Gemma Goodrich

Lisnamuck What A Cracker

106

10.06

110

Kat Butler-Ward

The Spin Doctor

107

10.12

110

Erin Barlow

VSS Bling Bling

108

10.18

110

Christina Turley

Ann’s Bob

109

10.24

110

Jessica Nelson

Young Taipan

110

10.30

110

Denis Currie

Arodstown Aramis

111

10.36

BE115

Hannah Blakely

Lougherne Quintessential

112

10.42

110

Janie Cairns

Charlie

113

10.48

110

Holly McClenaghan

Mr P

114

10.54

110

Reese Hogg

Smythy

115

11.00

BE115

Denis Currie

Arodstown Aramis

116

11.06

BE115

Helen Faulkner

Derryvane Danny

 

11.12

 

BREAK

 

117

11.18

110

Gemma Goodrich

Lisnamuck Ab Fab

118

11.24

110

Alex Houston

Indy

119

11.30

110

Emma Hobson

Rolando

120

11.36

BE115

Hannah Blakely

Clerkson

121

11.42

110

Jessica McConnell

Oliver’s Green

122

11.48

110

Olivia Johns

Lagan’s Peter

123

11.54

110

Natasha Breen

Keamore Lord Cruis

124

12.00

110

Joanne Jarden

Quarryhill Calypso

125

12.06

BE115

Claire Ireland

Mission Ambition

126

12.12

110

Robbie Collins

Dunrath Navigator

127

12.18

110

Claire Liddle

Molly

 

12.24

 

BREAK

 

128

12.30

BE115

Alex Houston

Echo

129

12.36

BE115

Joanne Jarden

Quarryhill Calypso

130

12.42

BE115

Jill Hobson

Harriet

131

12.48

110

Vicky Dobbin

Impy

132

12.54

110

Lucca Stubington

Xanthe

133

13.00

110

Emily Morris

Buddy

134

13.06

110

Izzy Riley

DHI No Fear

135

13.12

110

Tara Dixon

Fred

136

13.18

110

Florence Campbell

Ben

137

13.24

110

Gemma Goodrich

Remember My Colours

138

13.30

110

Alex Cleland

Rafa Smash

139

13.36

110

Robbie Collins

Dunrath Reward

 

 

 

 

 

 

Book Now
There are no products in the cart!
Continue Shopping
0