Please note:

On arrival, you should make your dressage declarations together with entries for show jumping and cross country in the Judges’ Box at Arena 1 (Dressage Arena)

If you are Showjumping, please put your name down with the starter at the pocket of Arena 2 and likewise for Cross Country at the pocket of Arena 3.  All classes will be run in blackboard order.

Dressage – Main Arena

There will be 3 dressage arenas.

Arena 1 – Intro ‘A’ & Intro ‘B’

Arena 2 – Pre Novice ‘A’ & Pre Novice ‘B’

Arena 3 – Novice & Intermediate

No whips or neck straps are allowed in the dressage phase.

Plaiting is not necessary but proper dress should be worn.

Please note that a lunging pen is available.

Showjumping (Arena 2)

There will be 2 courses in the showjumping arena. These will start with 70cms and 1m, which will run simultaneously. The 70cms class (RED numbers) will be raised to 80cms and subsequently to 90cms. The 1m class (BLUE numbers), which is likely to have the largest number of entries, will be raised to 1.10m and 1.20m.

Cross Country (Arena 3)

There will be 3 courses in the Arena – 80cms  (blue flags), 90cms (Orange flags)  & 1m (red flags)

Please put your name down with the starter and state which course you plan to jump.

All competitors MUST wear a body protector manufactured to the minimum standard of BETA 2009 (purple label)

Hat Tagging

Hat tagging will take place in the Judges’ Box at Arena 1 for those who wish to avail of this service. Please note that if you had your hat tagged last year, the tagging is still valid for 2020.

We are deeply indebted to

 Judy Maxwell of BAILEYS HORSE FEEDS

 For her continued sponsorship of the Flexi Eventing.

ARENA 1

Intro ‘A’

Test: BE92 (2009)

JUDGE: Fran Warden

No

Time

Rider

Horse

1

9.00

Susan Cummiskey

Holly

2

9.06

Caroline Chambers

Polo

3

9.12

Ella Heron

Dam Boy

4

9.18

Zara Smyth

Killucan Boy

5

9.24

Donna Barron

Barney

6

9.30

Anne MacOscar

Russell

7

9.36

Alex O’Hare

Millbrae Abbie

8

9.42

Ben Cousins

Broughshane Boy

9

9.48

Amy Robinson

Marty

10

9.54

Megan Mullan

Donnie

 

10.00

BREAK

 

11

10.06

Lauren Smyth

Rockmount Lilie

12

10.12

Janice Reddy

Izzy

14

10.18

Rachel Murray

Duchess

15

10.24

Pippa Robinson

Kilmore Diamond Lass

16

10.30

Anna Beattie

Phoenix

17

10.36

Caitlin McFarland

Ballyrainey Jack

18

10.42

Louise McFarland

Technicolour Dream

19

10.48

Emma McKenna

Millrace Diamond

20

10.54

Marina Hope

Dodger

21

11.00

Carolyn Martin

Thor

 

11.06

BREAK

 

       

22

11.12

Heather Smith

Kai

23

11.18

Alex Greer

Phoenix Spark

24

11.24

Catherine O’Hanlon

Thomas

25

11.30

Janice Reddy

Cracker

26

11.36

Kaitie McCann

Ronaldo

27

11.42

Gordon Ireland

Dowdstown Dancer

28

11.48

Nicky Nesbitt

Carrickview Saratoga

29

11.54

Stephen Martin

Butterscotch Major

30

12.00

Rebecca Fletcher

Sir Barnabus

31

12.06

Elizabeth Smith

Rocky

32

12.12

Shane McKeever

KHS Impact

ARENA 1

Intro ‘B’

Test BE92 (2009)

JUDGE: Martina McKinley

No

Time

Rider

Horse

33

12.24

Sharon McKeever

Cosmic Rolo

34

12.30

Jon Champion

Orbi

35

12.36

Margaret Creighton

La-Di-Da

36

12.42

Nikki Cullen

Danske Coevers Lass

37

12.48

Megan Nelson

Ballynashallog Goldfinch

38

12.54

Lucy Donnan

Hollywood Pippin

39

13.00

Arlene Grenaway

Warrior Bob

40

13.06

Patrick Cunningham

Sam

41

13.12

Bernadette Curry

Tio’s Chance

42

13.18

Kristen Kleinman

Dirrella Diamond

43

13.24

Nicky Corr

Armpit

44

13.30

Sophie Morrow

Silver Boy

 

13.36

BREAK

 

45

13.42

Chloe Lister-Tinsley

Drakes Island

46

13.48

Lucy Arthur

Bel Cavallo

47

13.54

Lauren McGlennon

Pixie

48

14.00

Lyndsay Barrett

Tidy

49

14.06

Megan Carson

Fair and Square

50

14.12

Ava Stubbs

Tosca

51

14.18

Grace Kehoe

Fifty Shades of Grey

52

14.24

Zoe Daniel

Maggie

53

14.30

Anya Teuton

Lisrua Star

 

14.36

BREAK

 

54

14.42

Katie Flanagan

Rusty

55

14.48

Simone Leathem

Knockjames Jedward

56

14.54

Lauren McGlennon

Mossy

57

15.00

Amy Steele

Big Adventure

58

15.06

Kirsty Bates

CHE Banoffee French

59

15.12

Lara McRobb

Cheska

60

15.18

Erin Mathieson

Freddie

61

15.24

Ellen Graham

Izzy

62

15.30

Caitie Slater

Tango

 

 

ARENA 2

Pre Novice ‘A’: Test BE102 (2010)

Judge: Will McAuley

No

Time

Rider

Horse

65

9.30

Lois Thompson

KC

66

9.36

Jane Allen-Collins

Lougherne Inspired

67

9.42

Lauren Carville

Rosie

68

9.48

Ralph Robinson

Powder Day

69

9.54

Chloe Harrison

Paradise Cavalier

 

10.00

BREAK

 

70

10.06

Kathryn McGaffin

Echo

71

10.12

Elaine Scott

Castlehaven Diamond Mary

72

10.18

Annie O’Hare

Breaffy Boy 11

73

10.24

   

74

10.30

Ellen McDonald

Tooreen Boy

75

10.36

Aoife Dunlop

Balloo Hollow

76

10.42

Emma Wallace

Killy

77

10.48

Heather Hillen

Flynn

78

10.54

Lois Thompson

Candy

79

11.00

Alex Houston

Indy

80

11.06

Ben Stevenson

Tiny

 

11.12

BREAK

 

81

11.18

Meabh McIlduff

Dalsown Dun & Dusted

82

11.24

Sarah Kee

Ballymullan Jodie

83

11.30

Jenny Nixon

Harley

84

11.36

Sue Stevenson

Skippy

ARENA 2

Pre Novice ‘B’: Test BE102 (2010)

Judge: Will McAuley

 

85

11.42

Heather Fulton

Molton Crown

86

11.48

Ellen McDonald

Greenfield Apache

87

11.54

Bethany Smith

Dun Surprise

88

12.00

Heather Champion

Basil

89

12.06

Laura McKillan

Jude

90

12.12

David O’Connor

Hope

 

12.18

BREAK

 

91

12.24

Kerry Parkhill

Ted

92

12.30

Hollie Donnan

Killoughter Nugget

93

12.36

Lois Thompson

Watson

94

12.42

Caoimhe Crozier

Banjo

95

12.48

Emma Ewing

Murph

96

12.54

Rebecca Nickels

Rosie

97

13.00

Denise Kelly-Rice

Lily

98

13.06

Heather Fulton

Alois

   

BREAK

 

99

13.12

Margaret Creighton

La-Di-Da

100

13.18

Jennifer McCann

Oakhill Charm

101

13.24

Helen Cunningham

Gabby

102

13.30

Hugo O’Neill

Ludo

103

13.36

Sarah Sproule

Ballyneety Rainbow

104

13.42

Nicola Martin

Butter

105

13.48

Lucy Johnston

The Ferryman

 

 

ARENA 3

 

Novice: Test BE111 (2010) & Intermediate: BE116 (2016)

JUDGE: Angeline Nicholson

No

Time

Test

Rider

Horse

105

10.00

BE111

Lois Thompson

KC

106

10.06

BE111

Kat Butler-Ward

The Spin Doctor

107

10.12

BE116

Hannah Blakely

Lougherne Quintessential

108

10.18

BE111

Charlotte Keers

Western Ocala

109

10.24

BE111

Reese Hogg

Smythy

110

10.30

BE111

Denis Currie

Arodstown Aramis

111

10.36

BE111

Christina Turley

Ann’s Bob

112

10.42

BE111

Janie Cairns

Charlie

113

10.48

BE111

Sarah Moore

Dino

114

10.54

BE111

Lynne Tennis

Dowdstown Dancer

115

11.00

BE116

Denis Currie

Arodstown Aramis

116

11.06

 

BREAK

 

 

11.12

 

BREAK

 

117

11.18

     

118

11.24

BE111

Lois Thompson

Candy

119

11.30

BE111

Alex Houston

Indy

120

11.36

BE111

Claire Ireland

Mission Ambition

121

11.42

 

BREAK

 
 

11.48

 

BREAK

 

122

11.54

 

 

 

123

12.00

BE116

Hannah Blakely

Clerkson

124

12.06

BE116

Sarah Gilkinson

Lush Upgrade

125

12.12

BE111

Jessica Nelson

Young Taipan

126

12.18

BE111

Olivia Johns

Lagans Peter

 

12.24

 

BREAK

 

127

12.30

 

BREAK

 

128

12.36

BE116

Alex Houston

Echo

129

12.42

BE111

Ellen McDonald

Dante Alighieri

130

12.48

BE111

Gemma Chambers

Blueoak Harry

131

12.54

BE111

Hannah Morrow

My Good Thyne Girl

132

13.00

BE111

Alex Cleland

Rafa Smash

133

13.06

BE111

Lois Thompson

Watson

134

13.12

BE111

Hannah Blakely

Silver Button

135

13.18

BE111

Claire Liddle

Molly

136

13.24

BE111

David O’Connor

Queenie

 

Book Now
There are no products in the cart!
Continue Shopping
0